Migráció

Esély vagy veszély? Bevándorlás Magyarországra

Hajduk Annamária

A European Social Survey és más, az európai országokban a külföldiekkel szembeni toleranciát vizsgáló felmérések szerint a magyar lakosság etnikailag az egyik leghomogénebb, mégis az egyik leginkább idegenellenes Európában. Magyarországon 1993 és 2007 között megkétszerezôdött az idegenellenesek száma annak ellenére, hogy a magyarországi bevándorlók aránya továbbra sem éri el a teljes népesség két százalékát, továbbá a legtöbb bevándorló határon túli magyar. Mindazonáltal a demográfiai folyamatok, a globalizáció kihívásai és az uniós tagság hatása nyomán Magyarországon is lassan kialakul az a vita, amelyet a nyugati szomszédok már évtizedek óta folytatnak a bevándorlásról. A spanyol vállalkozó, aki a bevándorlók munkaereje nélkül nem tudna fennmaradni, a francia szakmunkás, aki szerint a külföldiek miatt franciák munkahelyei szûnnek meg, illetve a holland jobboldali politikus, aki szerint a muzulmán vallású bevándorlók csak bajt hoztak országára, példái annak, hogy Nyugat-Európában mind az egyszerû állampolgárok, mind a kormánypárti és ellenzéki politikusok igen határozott véleményt fogalmaznak meg a bevándorlás ügyében.


tanulmány letöltése pdf formátumban

www.demos.hu


Kapcsolódó anyagok

Sutus László: Zavargások Franciaországban
Gödri Irén: Nők és férfiak a migrációs folyamat különböző szakaszaiban
Dencső Blanka - Sik Endre: Adalékok az előítéletesség mértékének és okainak megismeréséhez a mai Magyarországon
Ágoston László: Kínai lecke
Makki Marie-Rose: Bevándorlók hazánkban
Bernát Anikó: Idegenellenesség Magyarországon és a visegrádi országokban
Eurydice: A migráns gyermekek integrálása érdekében hozott intézkedések az európai közoktatási rendszerekben
Csizmadia Sándor: A brit multikulturalizmus paradoxonja:elkülönült együttélés
Koller Inez: Migrációs tendenciák Európában
Christine Schirrmacher: Muslim immigration to Europe - The challange for European Societies: Human rights and security in light of current developments
Szalayné Sándor Erzsébet: Bevándorlási politika az Európai Unióban és Magyarországon

Országismertetők

Magyarország

<<< Vissza a tanulmányokhoz
Újdonság
Kosár
A kosár 0 terméket tartalmaz.
Kiemelt ajánlataink
Tarrósy István - Glied Viktor - Vörös Zoltán (szerk.)
Migráció a 21. században
396 oldal
Ára: 3900 Ft

Napjainkban a migráció okozta társadalmi, gazdasági és politikai hatások kezelése jelenti az egyik legnagyobb kihívást az államok számára, legyen szó aggasztó mértékű el- és kivándorlásról, vagy a migránsokat befogadó országban időről-időre fellobbanó, együt...

Vörös Zoltán
Kínai sakkjátszma - Tengeri kereskedelmi útvonalak és az energiabiztonság geopolitikája
232 oldal
Ára: 2500 Ft

Kína legfőbb tengeri kereskedelmi útvonalának biztonsága és a szállítások zavartalansága a kelet-ázsiai állam egyik fő prioritása. A regionális nagyhatalom energiahordozóktól való függősége évről-évre növekszik, ráadásul kőolajimportjának 80 százaléka egy kockázatos, 12 ezer kilométer hosszú  tengeri útvonalon érkezik.
A hajóút az afrikai partok...

Nagy Roland - Glied Viktor - Barkóczi Csaba
Nukleáris energia, társadalom és környezettudatosság az Atomvárosban
140 oldal
Ára: 2000 Ft

A paksi atomerőmű kapcsán 2014-ben bejelentett bővítési döntés újra a nukleáris energia felhasználására, a biztonság és finanszírozás kérdéseire irányította a hazai közvélemény figyelmét. A bővítés körülményei nyomán kialakuló politikai viták hátterében kevéssé ismert történelmi, szociológiai és gazdasági folyamatok húzódnak.

Paks, ez ...