Egyetemes történelem

A bolsevik társadalomfilozófia genezise

Bátori Zsolt

Minden eszmerendszer politikai cselekvésének alapvető alkotóeleme és mozgatója egyfajta specifikus paradigma, amivel nem csak azt szabja meg, hogy miként látja és értelmezi a „társadalmi valóságot”, hanem pragmatikusan azt is, hogyan kezelheti azt. Különösen érvényes ez olyan eszme és politikai irányzat esetében, mint a marxizmus, mely nyíltan kinyilvánított, mindenekfelett álló szándéka és végcélja a polgári társadalom végérvényes átalakítása volt.
Ennek megfelelően az „alapítóatya”, Marx a politikai bölcselet rendeltetését nem a társadalmi valóság mibenlétéről való utólagos elméletalkotásban, hanem e valóságnak az „elmélet” általi megváltoztatásában látta.


tanulmány letöltése pdf formátumban

ORMOS,HARSÁNYI (ed.) (2005).: Kutatási Füzetek XIII., Ünnepi szám Ormos Mária 75. születésnapjára. Pécs, Pécsi Tudományegyetem.


Országismertetők

Oroszország

<<< Vissza a tanulmányokhoz
Újdonság
Kosár
A kosár 0 terméket tartalmaz.
Kiemelt ajánlataink
Süle Edit
Logisztika az idő fogságában
Ára: 2400 Ft

A történelem folyamán az embereket mindig is foglalkoztatta az idő. Bár hétköznapi fogalomnak tűnik, mélységeit máig sem sikerült teljes egészében feltárni. Modern világunkban az idő újfajta szerephez jut, mivel gazdasági és társadalmi rendszereink egyre érzékenyebbé válnak rá.

A szerző széleskörű magyar és nemzetközi szakirodalmi áttekintéssel ...

Grünhut Zoltán - Vörös Zoltán
Az átalakuló világrend küszöbén
300 oldal
Ára: 2500 Ft

Henry Kissinger a nagysikerű Diplomácia című monográfiájában azt írta: "Minden évszázadban színre lép egy ország, amely szinte bizonyos természeti törvényszerűségként mind hatalmánál fogva, mind pedig szellemi és erkölcsi indíttatásból saját értékrendjének képére formálja át a nemzetközi rendszer egészét". Az amerikai stratéga úgy véli, a 17. században F...

Szabó Gábor
A globális igazságosság perspektívái és határai
214 oldal
Ára: 2690 Ft

Tartozunk-e bármilyen mértékű felelősséggel egymásért a családunkon, szeretteinken, barátainkon, honfitársainkon túl? Globális szinten mindazokért, akik a bolygónkon laknak, vagy lakni fognak? Az 1970-es évektől kezdve fokozatosan vált a politikai, etikai gondolkodás megkerülhetetlen problémájává a globális igazságosság kérdése. Napjainkban szinte minden, a nemzetk...